Severní Kypr

Severokyperská republika zaujímá zhruba třetinu z celkové rozlohy Kypru, nachází se na panenském, stále zeleném, severu ostrova. Hlavním městem jižního i severního Kypru je město Lefkosa (řecky Nicosia), město, které je jako jediné na světě hranicí rozdělené mezi dva státy. Úředním jazykem severní části Kypru je turečtina. K pobytu na severním Kypru je nezbytný cestovní pas (platný musí být min. 3 měsíce po návratu), přechod hranice mezi oblastí severního a jižního Kypru je pro turisty možný bez jakéhokoliv omezení (nutný cestovní pas). Jednotkou měny na severním Kypru je nová turecká lira. Klima je zde velmi příjemné, typicky středomořské až subtropické. Léto trvá od června do září, je suché a horké. Téměř každý den v roce je slunečný, od poloviny květně do poloviny října okolo 32 stupňů.

KYRENIA

Kyrenia /Girne/ menší malebné městečko, které leží na severním pobřeží ostrova, představuje důležitý přístav a významné turistické letovisko na Severním Kypru. V centru města u starého přístavu se nachází zachovalá pevnost Girne s historickým muzeem. V okolí města se nachází známý křižácký hrad svatého Hilariona a klášter Bellapais ležící ve stejnojmenné vesničce v pohoří Pentadaktylos (Pětprstů). V okolí turistického přístavu se nachází staré město s malebnými křivolakými uličkami, obchůdky, kavárnami a restauracemi, kde můžete ochutnat lahodné místní speciality inspirované středomořskou a tureckou kuchyní. Pláže v oblasti Kyrenia jsou různorodá. Zpravidla jsou menší, spíše oblázkové či oblázkovo-písečné. Např. ale Acapulco Beach je pláž s dlouhým písečným úsekem a pozvolným vstupem do vody. Vzdálenost od letiště Ercan v Nicosii je cca 35 km.

FAMAGUSTA

Famagusta /Gazimagusa/ známé město a významný přístav s cca třiceti pěti tisíci obyvateli leží na východním pobřeží ostrova. V centru města u starého přístavu se nachází zachovalá pevnost, tzv. Othellova věž, s krásnou vyhlídkou na široké okolí. Doporučujeme návštěvu mešity Laly Mustafa Pashi, která byla původně křesťanskou katedrálou svatého Mikuláše, postavená ve 14. století a přestavěná na mešitu až v roce 1571, kdy bylo město dobyto osmanskými Turky. Okolí Famagusty je známé svými hezkými písečnými plážemi, v moři mohou být místy kameny a oblázky. Vzdálenost od letiště Ercan v Nicosii je cca 50 km.